Як не помилитися у виборі сімейного лікаря. Це треба знати!
Другий етап на першому рівні: навіщо українцям договори з сімейними лікарями. Про це нашим читачам розповідає Юлія Володарська (Брикульська), позаштатний консультант МОЗ України.
Наприкінці липня Національна служба здоров’я України оголосила другий етап підписання договорів з сімейними лікарями. Цей етап реформи торкнеться лише рівня первинної медицини. Головний лікар приватної клініки та консультант МОЗ Юлія Володарська (Брикульська) пояснює, чим відрізняються рівні медицини та чому наразі реформується тільки первинний.
Для розуміння медичної реформи в Україні важливо розрізняти рівні медицини, до яких прив’язано хід реформи. Наразі ми маємо справу лише з першим рівнем, до якого належать лікарі загального профілю, а саме сімейний лікар, терапевт та педіатр. На цьому рівні пацієнти можуть звернутися до лікаря з будь-якою проблемою, а вже лікар загального профілю або призначить лікування, якщо проблема в його компетенції, або порадить пацієнтові необхідного вузького спеціаліста.
Наступний рівень медицини (а також етап реформи) — це саме вузькі спеціалісти: кардіологи, гастроентерологи, ендокринологи.
Третій рівень – вже стаціонарне лікування, а четвертий – високоспеціалізовані медичні центри, зокрема, Інститут раку.
Зараз ми бачимо впровадження медичної реформи саме на першому рівні. Головні зміни, які ми отримуємо в рамках цієї реформи, є наступними:
- Вибір свого власного лікаря. Без територіального принципу, тобто пацієнт може отримати допомогу саме у того спеціаліста, з яким йому комфортно спілкуватися, якому він довіряє. Можна обирати лікаря біля дому, біля роботи – на власний розсуд.
- 370 грн складає страхова сума за кожного українця на рік. Це набагато більше, ніж було за попередньої системи (близько 270). Крім того, для дітей та людей старшого віку використовуються коефіцієнти, що збільшують цю суму.
- Поліпшення якості медичних послуг.
- Збільшення доступності ліків для певних категорій населення, а також можливість обирати препарат (в рамках потрібної діючої речовини.
- Екстрена і невідкладна допомога – покривається в повному обсязі.
Найважливішим моментом першого етапу реформування є фокус на стосунках між лікарем та пацієнтом і підвищення якості обслуговування на первинному рівні.
Для того, щоб приєднатися до системи, необхідно укласти угоду з відповідним медичним закладом, обравши собі лікаря за запропонованою НСЗУ схемою:
В рамках реформи первинної медицини українці отримають наступні переваги:
- Можливість запланувати свій візит до лікаря заздалегідь;
- не витрачати час на зайві відвідини поліклініки, зробити запис до лікаря будь-яким зручним способом
- отримати консультацію в призначений час
- можливість уникнути тривалого очікування, черг в реєстратурі, біля кабінету лікаря;
- можливість отримати лікарський висновок в зручній друкованій формі з дублюванням в електронній карті пацієнта;
- зручність в заповненні документації допоможе лікарю більше часу приділити спілкуванню з пацієнтом, виявлення запиту, налагодженню довірчих відносин;
- вільний вибір лікаря дасть можливість вибирати кращих, тим самим стимулюючи інших рости у всіх сенсах, конкуренція між лікарями і медичними центрами зросте, що дасть збільшення якості послуг, що надаються.
Після тестування впровадження реформи на первинному рівні МОЗ планує зайнятися реформуванням другого рівня – системи звернення до вузькоспеціалізованих спеціалістів. Перший етап допоможе відпрацювати процедуру, уникнути помилок при її впровадженні і одночасно підвищити якість послуг і зекономити державі кошти за рахунок більш адресного їх розподілення.
VoxUkraine, спеціально для видання speckor.net